آخرین بار که دسته گلی را هدیه داده و یا هدیه گرفته ای را به خاطر داری؟! احساس همراه با آن چه بود؟ احساسی که از دیدن دسته گل زیبایی در دستان عروسی جوان در تو ایجاد می شود چیست؟ احساس ناشی از دیدن تاج گل بزرگ در یک مراسم عزاداری و تزئین شده با روبان های سیاه چگونه است؟!
در طی سالیان سال مردم دنیا معانی نمادینی برای گل ها در نظر گرفته اند و از همین برداشت ها و احساسات ایجاد شده کم کم مفهومی به نام «زبان و معنای گل ها» مطرح شد. از زمانی که یونانیان باستان گل ها را هدیه ای از طرف خدایان دانستند و رومی ها و سپس ترک ها به آن ها ارزش خاصی دادند، نخستین جرقه های جست وجو در کلام گل ها زده شد و پیش از آنکه اروپاییان و آمریکاییان به تزئین و هنر گل آرایی توجه کنند. ترک ها این توانایی را به تصویر کشیدند و سفر انگلیسی ها و فرانسویان به کشور ترکیه باعث شد آنها در انتقال این موضوع به کشور و مردم خود نقش مهمی داشته باشند و از اواسط قرن ۱۸ بود که به گل آرایی و اهدای گل به عنوان یکی از بزرگ ترین و زیباترین کارها در روابط انسانی توجه شد و تا به امروز هم در سرتاسر دنیا وجود دارد.
گل و زیبایی آن هرگز از فرهنگ، آداب و رسوم و هنر و ادبیات جدا نمی شود و به همین خاطر و با در نظرگیری مفهوم و معنای پنهانی پشت گل برگ ها و برگ های دسته گل ها بود که تاکنون چندین کتاب و لغت نامه در مورد زبان گل ها یا (language of flowers) نوشته شده و در تمام آنها اشاره شده است که هر گل به تنهایی معنا و مفهومی را انتقال می دهد که در کنار گلی دیگر آن معنا تفاوت می کند.
علاوه بر آن رنگ یک گل و تعداد آن هم می تواند مفهوم خاصی داشته باشد و شاید یکی از جالب ترین کلام های پنهانی در یک دسته گل زمانی مطرح می شد که زنان جوان انگلیسی با دریافت دسته گلی از طرف نامزدش که به آنان اظهار علاقه می کرد، نشان می دادند: اگر دختر جوان شاخه گلی را که دریافت کرده بود بر قسمت چپ و بالای لباس خود (بر روی قلبش نصب می کرد به نوعی اعلام علاقه و عشق به شخص مقابل اشاره داشت).
اما چسباندن گل به سایر قسمت های لباس فقط نوعی آشنایی و تشکر بدون وجود عشق و علاقه ای خاص را مطرح می کرد. خلاصه اینکه انتخاب، چیده شدن، روش هدیه کردن و هدیه گرفتن گل هر کدام معنای معین و متفاوتی دارد!
گل رز
از نخستین روزهایی که بشر به معنا و مفهوم پنهانی گل ها توجه کرد، گل رز را مظهر عشق و علاقه دانست. کلمه «رز» از لاتین ریشه گرفته است و معادل کلمه (Rosa) یعنی مرمر است. گرچه امروزه رنگ های متنوع و بسیار زیبای آن فراوان است.
رومیان معتقدند رزهای وحشی از اشک ونوس در حسرت عشق از دست رفته اش روییده است و به همین خاطر آن را نماد عشق و علاقه فراوان می دانند. گرچه تمام گل های رز مظهر عشق و دوستی هستند اما هر رنگ معنای خاص دیگری هم دارد.
گل رز و رنگ های پرمعنا:
    – رز قرمز، عشق، احترام همراه عشق و جرأت در بیان آن و به عبارتی «دوستت دارم»
    – رز صورتی، قدردانی و سپاسگزاری، تقدیر، تحسین و همدردی «به من اعتماد کن»
    – رز سفید، احترام در عشق، خلوص در آن و رازداری
    – رز نارنجی، شیفتگی شدید و آرزو برای تأیید از طرف مقابل
    – رز زرد، شادی، خوشحالی، دوستی و آزادی
    – رز قرمز بسیار تیره، در برخی کشورها جهت مراسم عزاداری استفاده می شود.
    – رز بی خار، عشق و دوستی در نخستین نگاه و آشنایی
    – رز سفید همراه با رز قرمز، وحدت و یگانگی
    – و دسته گل عروس و گل های رز، مظهر خوشبختی و سعادت

/ 3 نظر / 4 بازدید
روابط عمومی

سلام . ((پنجم ارديبهشت سالگرد شكست خفت بار آمريكا در طبس گرامي باد.)) براي شركت در مسابقه بزرگ اينترنتي "معجزه طبس" به سايت فرمانداري طبس به نشاني tabas.gov.ir مراجعه فرماييد.ميزبان حضور صميمي شما هستيم."آخرين مهلت شركت در مسابقه دهم ارديبهشت 90"

ابوالفضل اسدی

سلام خواهر منم دانشگاه الزهراءدرس می خونه می خواستم اجازه بگیرم مطالبه شما را کپی کنم

ابوالفضل اسدی

راستی یادم رفت بگم آهنگی که گذاشتید خیلی قشنگ هست در واقع با اهنگ شما دلم خیلی می گیره در پناه حق