نماد شاخ (به انگلیسی: Sign of the horns)‏ به شیوهٔ قرار گرفتن انگشتان یک دست به‌صورتی گفته می‌شود که انگشت اشاره و کوچک باز بمانند و دو انگشت میانی به حالت مُشت جمع شوند. این فرم به‌خصوص ریشه در فرهنگ اهالی کشورهای مدیترانه‌ای دارد و نزد مردمان فرهنگ‌های گوناگون معانی مختلف دارد.


گفتن این موضوع که نماد شاخ در ایران باستان نیز مورد استفاده بوده کمی عجیب به نظر می‌رسد، اما در چندین سنگ نگاره که از دوران ساسانی برجای مانده است این نشان را می‌توان یافت، مانند سنگ نگاره کرتیر در نقش رجب، در این نگاره کرتیر که یکی از موبدان پرنفوذ دوران ساسانی بوده است، دست خود را به نماد شاخ بالا برده است. متاسفانه هیچ تحقیق مستقل و جامعی پیرامون این نشان و نحوه و هدف کاربرد آن در ایران انجام نشده است.

 

رواج در موسیقی راک و متال

نماد شاخ یکی از نمادهای موسیقی هوی متال و راک هم هست. این علامت جایگاه ویژه‌ای در میان هوادارن این سبک‌ها دارد تا جایی که آن‌ها در هنگام دیدار همدیگر این علامت را به هم نشان می‌دهند و یا در کنسرت‌ها دستهای خود را بلند می‌کنند و این نماد را نشان می‌دهند.

بر طبق روایتی اولین بار رونی جیمز دیو، خواننده افسانه‌ای راک، این علامت را ترویج  و روایتی دیگر این چنین بیان می‌کند که «شاخ شیطان» در اصل به خاطر جلد آلبوم «تفنگ عش» از گروه کیس بوده‌است

دست شیطان یا دست شاخدار

در تفکر شیطان پرستان، شیطان شاخدار است و در برخی ارتباطات با حرکت دست خود، شیطان را نمایش میدهند. دست شاخدار حرکتی است که باید در تفسیر آن بسیار محتاطانه عمل کرد. زیرا علاوه بر معنای دست شیطان که در گروه های شیطان پرستی به کار می رود، معانی دیگری نیز دارد. مثلا در زبان اشاره این علامت بمعنای دوست داشتن و احترام گذاردن است. در ترکیه نیز علامتی مشابه به عنوان نماد بوزقورت (گرگ خاکستری) به کار می رود که در میان گروه های پان ترکیست رواج زیادی دارد

/ 0 نظر / 27 بازدید