نوشته: الما بروکر

 

تا چه حد با زبان رفتاری خود و دیگران آشنایید؟

 

یکی از مهمترین خصوصیات انسان که او را نسبت به سایر موجودات برتری می دهد، قدرت تکلم و سخن گفتن اوست که می تواند با به کارگیری کلمات و جملات، احساسات و ثبات درونی اش را بیان کند و دیگران را از آن، آگاه نماید. از طرفی خواسته یا ناخواسته در فضایی که آن را سکوت و خاموشی می نامیم و با زبان بی زبانی تنها با آنچه Body Language یا زبان حرکات بدن و اجزای آن خوانده می شود، می تواند به خوبی احساس خود را انتقال داده یا معنای کلامی را تغییر دهد. هرگز احساس دوستی و علاقه شخصی در حالی که اخم کرده و ترشرویی می کند، قابل قبول نیست. بنابراین به کارگیری این دو زبان در یک جهت و راستا می تواند به خوبی در بیان هیجانات، عواطف و احساسات به کار رود. اما در میان دنیای خاموش و بی زبانی، زبانهای گویای دیگری هم هستند. اخیراً روان شناسان دانشکده روان شناسی دانشگاه ایلی نویز، بر آن شدند تا تحقیقات گسترده خود در این زمینه را در معرض دید افکار عمومی قرار دهند، اینکه به همگان بقبولانند که زبان بدن شامل دو قسمت است: یکی زبان حرکات بدن و دیگری زبان آرایش و ظاهر بدن. اکنون ما با توجه به جالب و با اهمیت بودن این موضوع، مبحث مورد نظر را در چند پست تقدیم شما عزیزان می کنیم:

باز کردن دکمه های کت
افرادی که با شما بی ریا و صمیمی هستند، غالباً دکمه های کت خود را باز کرده و یا حتی آن را از تن درمی آورند، اما در یک مذاکره رسمی، این چنین نیست. در این شرایط افراد زمانی کت خود را درمی آورند که امکان دسترسی به توافق وجود داشته باشد و به عبارت دیگر، هر قدر هم هوای اتاق گرم باشد اگر طرفین احساس دسترسی به توافق را نداشته باشند، کتشان را درنمی آروند.

 

انداختن پا روی پا

به هنگام مذاکره وقتی یکی از طرفین یا هر دو آنها پاهای خود را روی هم می اندازند، نشانه این است که وارد مرحله جدیدی از مذاکره می شوند، مرحله ای که امکان تفاهم کم رنگ می شود. اگر انداختن پا روی پای دیگر با گذاشتن دستها در زیر بغل به صورت ضربدر همراه باشد، اوضاع وخیم است و باید فکر جدی برای تغییر وضعیت انجام دهند تا طرف مقابل از حالت تدافعی خارج شود.

 

کشیدن دست به چانه

این علامتی از زبان است که در هنگام تصمیم گیری به کار می رود. کشیدن دست به روی چانه معمولاً با حالتی از چهره همراه است که در آن چشمها کمی جمع می شود. افرادی ممکن است در این حالت، لب بالایی را لمس کنند و آن را بکشند و برخی مردها با سبیل یا ریش خود بازی می کنند که همگی دلیل بر دقت و ارزیابی است. در بازی شطرنج نیز افرادی که قرار است حرکت بعدی را انجام دهند در بسیاری از موارد چنین حرکتی را از خود نشان می دهند که پس از تصمیم گیری متوقف می شود.

 

برداشتن عینک

برداشتن آهسته عینک جهت تمیز کردن آن در شرایطی که نیازی به این عمل نیست، اشاره و حرکتی تأخیری و تعویقی است. این عمل طی یک مذاکره ممکن است چندین بار صورت گیرد. در چنین حالتی شخص می خواهد با طفره رفتن از پاسخ یک سؤال یا ایجاد تأخیر در پاسخ، مطالبی را در ذهن خود بررسی کرده و موقعیت خود را مرور نماید. به هر حال این افراد می خواهند زمانی را برای پرسش یا پاسخ خود در اختیار بگیرند. اشاره مشابه دیگر می تواند برداشتن عینک و در دهان گذاشتن دسته آن باشد!

 

دست زدن به بینی

این علامت رفتاری و یا مالیدن با انگشت اشاره، نشانه شک و تردید در مورد مطالب گفته شده در یک گفتگو یا مذاکره می باشد بویژه اگر این اشاره همراه با تمایل شدن شخص بانتهای صندلی باشد، اما مراقب باشید که این اشاره را با کسی که بینی خود را می خاراند، اشتباه نگیرید. اشاره ای دیگر در این زمینه، مالیدن پشت گوش یا کنار آن است که حاکی از شک و تردید در ارائه یک پاسخ یا سبک و سنگین کردن آن است. در بسیاری از مواقع پس از این عمل دست به سمت چشم رفته و عمل مالیدن چشم انجام می شود.

 

ضرب گرفتن روی میز

کسی که با ریتمی یکنواخت و کسل کننده به روی میز ضرب می زند، می خواهد احساس بی قراری خود را بیان کند. اشارات مشابه دیگر می تواند این باشد که فرد مرتباً دکمه خودکار خود را بالا و پایین می زند و یا با پاشنه پا به زمین ضربه می زند. پیام مستقیم این اشارات برای شما این است که باید دریابید که حرفهایتان کسل کننده یا بی روح است و یا اینکه برای طرف مقابل تازگی ندارد.

 

قرار دادن مچ یک پا روی مچ پای دیگر

این اشاره اشاره ای است که در مواقع بسیار زیادی بروز می کند. مثلاً در جلسات دوستانه یا رسمی که شخص تحت فشار روانی، تنش یا استرس قرار گرفته است.
مهمانداران هواپیما در این زمینه تجربیات مفیدی دارند. آنها به راحتی می توانند افرادی را که از مسافرت با هواپیما می ترسند، تشخیص دهند. زیرا این افراد با پاهای گره خورده و قرار دادن یک مچ به روی مچ دیگر می نشینند. بخصوص هنگام برخاستن هواپیما.

همچنین بسیاری از افراد در موقعیت های تنش زا مانند شرکت در مصاحبه یا آزمونی برای استخدام، مچ پاهای خود را روی هم می اندازند. اصولاً علائم زبان رفتار بیشتر با یکدیگر و در یک مجموعه ظاهر می شوند و به همین ترتیب، باید با هم تعبیر شوند. به عنوان مثال اگر فرد مقابل شما پایش را از روی پا بردارد و کمی به طرف شما خم شود، شما می توانید نتیجه بگیرید که وی به سخنان شما علاقه مند است و مایل است بیشتر بداند.
پس توجه به زبان رفتار را در خود تقویت کنید و همواره در هنگام مواجه شدن با واکنش منفی از طرف مقابل درصدد تعادل کردن اوضاع برآیید. در این مواقع بهتر است به جای اینکه شیوه قبلی خود را ادامه دهید و به آن اصرار ورزید، سیاست جدیدی را در پیش گیرید، چرا که اگر فردی از رفتار یا گفتار شما ناراحت یا عصبانی باشد، علائم رفتاری او پیشاپیش این موضوع را به شما هشدار می دهند. با اتخاذ این روشها، احتمالاً در سال جدید می توانید رفتار خود را تغییر داده و تأثیرات مثبتی روی دیگران بگذارید! در پست های بعد سعی می کنیم علائم منفی زبان رفتاری را تا حد ممکن توضیح دهیم تا با یادگیری آنها مناسبات خود را بهبود بخشید.

 

/ 2 نظر / 4 بازدید
بهنام

درود بر مدیریت محترم وبلاگ در بین خیل وبلاگ ها و بسایت هایی که محتوای انها مطالب روانشناسی است, , وبلاگ شما استاد عزیز حقیقتا پر محتواتر(به علت جامع و مفید بودن و در عین حال خلاصه کردن مطالب مهم) است امیدواریم بیش از پیش شاهد به روز شدن وبلاگ شما باشیم چرا که مطالعه ی چنین مطالبی برای ایرانیان امری است حیاتی.شخصا بیشتر علاقه مند به مطالعه در مورد زبان بدن هستم. تا درودی دیگر بدرود زنده باشید

ریحانه

خوب بود،ولی زیاد قبول ندارم آخه من هروفت میخوام زیادی به یک مطلب توجه کنم یا وفتی نگرانم روی میز میزنم یا پاهامو تکون میدم. به نظرم زبان بدن در آدم های مختلف فرق میکنه همه یک جور نیستن.