دوستی هایی واقعی و پایدار ایجاد کنیم

 

دوستان واقعی کسانی هستند که زندگی شان با سرگذشت و خاطراتی مشترک سپری شده باشد . کسانی که از یکدیگر چیزی دریافت کرده باشند . این می تواند هر چیزی باشد .

شاید این چیز , دانشی جدید باشد . آنه نین در یکی از نوشته های خود چنین می گوید : « هر دوست , مظهری از خلق دنیایی جدید در وجود ماست , دنیایی که تا قبل از دوستی با او وجود نداشت , و تنها با این پیوند است که دنیای جدید دورن ما زاده می شود. »

یا شاید هم خودشناسی باشد “ همان طور که در این جمله آمده :« دوست قدیمی , بهترین آینه انسان است . » (جرج هربرت )

شاید هم کمکی برای رشد انسان . همان طور که هنری فورد گفته است :« بهترین دوست من کسی ایت که بهترین ها را در من بیدارمی کند .»

شاید آن چیزی که روزهای شما رادلنشین تر می کند . جان لوبوک می گوید:« دوست مانند یک روز آفتابی است که روشنایی خود را همه جا پخش می کند»

علت دوستی شما هر چه باشد , حتماً چیز با ارزشی به او بخشیده و در برابر نیز چنین چیزی رادریافت کرده اید . بریا داشتن یک دوست خوب , شما هم باید دوست خوبی باشید .

استعدادهای خود را پرورش دهید

اگر قرار بود واقعیاتی را دربارة دوستی روی یک لوح حک کنید , اولین فرمان این بود:« برای این که چیزی را از یک دوست دریافت کنید باید چیزی برای دادن داشته باشید . »

اگر می خواهید دوستانی پویا به سوی خود جذب کنید , باید به رشد خود ادامه دهید . کسالت و بی حوصلگی زمانی آغاز می شود که افراد قابل پیش بینی می شوند. این موضوع در دوستی یک واقعیت است : شما منافعی را با یکدیگر مبادله می کنید , این منافع می توانند به سادگی دلنشینی روزهای تان باشند , یا گشودن دریچة دنیایی جدید به روی یکدیگر .

 

 

برای جذب دوستان بیشتر و یا بر ای این که دوست بهتری باشید, آگاهانه استعدادها و قرایج خود را در همة زمینه ها پرورش دهید , زمینه هایی مثل : دانش و معلومات عمومی , امور مالی , شهرت و اعتبار , ظاهر و مهم تر از همه ویژگی های شخصیتی .

روش هایی برای نشان دادن محبت و علاقه به یک دوست

بعضی اوقات گفتن این که « تو برای من بسیار با ارزشی » به یک دوست , دشوارتر از گفتن « دوستت دارم » به کسی است که او را واقعا دوست دارید . در این جا به چند روش که با استفاده از آنها می توانید به دوست تان نشان دهید که چه قدر وجود او برای شما ارزشمند است , اشاره می کنیم .

 

اورا غافلگیر کنید

دوست خود را با یک برنامة جالب غافلگیر کنید تا به این وسیله احساس خود را به او نشان دهید . مثلاً می توانید بلیط یک مسابقة ورزشی یا کنسرت مورد علاقة او را برایش تهیه کنید . یا می توانید روزی را به همراه او به انجام فعالیت های مورد علاقه اش بپردازید . دوست شما بدون شک تحت تأثیر این توجه و محبت شما قرار خواهد گرفت و از این که این برنامه , تنها خاص او بوده , بسیار هیجان زده خواهد شد .

 

هدایایی کوچک برای یک دوست

به دوستان و همکاران تان و کسانی که به ادامة دوستی با آنها علاقه دارید , هدایایی کوچک بدهید تا به آنها نشان دهید برای تان اهمیت دارند. هدایایی کوچک از سفر به کشورهای مختلف می تواند نشان دهندة این باشد که شما به فکر آنها بوده اید و این بسیار بهتر از کارت پستالی است که در واقع فرستادن آن یعنی:« ها ها , نگاه کن ببین من کجا هستم و تو نیستی .»

از دوستان خود حمایت کنید

مارتین لوترکینگ همین کار را انجام داد . جان ارک هم به همین طریق عمل کرد . جولیوس سزار هم همین طور . همة ما میتوانیم با پیش قدم شدندر کارهای کوچکی که معتقدیم باید در حق دوستان و افراد مورد علاقة خود « و همة مردم کشورمان » انجام دهیم . یک قهرمان باشیم .

وقتی از صمیم قلب به صحت کاری اعتقاد دارید , بخصوص اگر اینکار در مورد مردم « اعم از اقلیت یا اکثریت » باشد , برای انجام آن پیش قدم شوید . خواه این کار اقدام مهمی دربارة روابط نژادی باشد و خواه کار ساده و پیش پا افتاده ای در یک مدرسه یا دانشگاه . همیشه اولین نفری باشید که به حمایت از دوستان نان بر می خیزید . بدون شک علاقه و احترام آنها نسبت به شما به خاطر این کار افزون تر خواهد گشت . ولی بیش از همه , علاقة شما به خودتان بیشتر می شود و این اولین گام برای مورد علاقه و توجه واقع شدن است.

با افراد جذاب هم صحبت شوید

مطالعات نشان داده اند که افراد جذاب وبرجسته , همیشه تنها می مانند , چون دیگران خود را در خور معاشرت با آنها نمی دانند. پس امتحان کنید . اگر دوست دارید با فردی جذاب و کامل دوستی کنید , تمایل خود را به او نشان دهید . بیش از آنچه تصور می کنید احتمال موفقیت دارید . اگر هم موفق نشدید چیزی را از دست نداده اید , حدالق دیگر در برابر افراد عادی دست و پای خود را گم نمی کنید حتماً این کار را انجام دهید! هرگز فکر نکنید که شانس تان در هم صحبت شدن با جذاب ترین افراد ضعیف است . آنها را هدف خاص در دوستی خود قرار دهید .

جرأت متفاوت بودن داشته باشید

در قدیم در کلاس های درس به همه یاد می دادند که چگونه ط مثل دیگران » عمل و « هماهنگ » رفتار کنند .ولی امروزه , همگان , مرد یا زنی که شهامت متفاوت بودن را داراست , تقدیر و تحسین می کنند . کسی از برتری های خود آگاه است و آنها را در زندگی به کار میگیرد و شان می دهد , قادر است همه را مجذوب خود کند برتری ها و تفاوت های خودرا دریابید و آنها راپرورش دهید . اگر تفاوتی با دیگران دارید, آن را نشان دهید!

دوستانی از همه رنگ

بیشتر افراد نمی دانند , کسی که در جمعی از ملیت ها ونژادهای مختلف قرار گرفته , چه قدر ممکن است احساس تنهایی کند . فرقی نمی کند کجا زندگی کنید , تجربة سیاه بودن , اسپانیایی بودن‌,آسیایی بودن و شنیدن جملاتی مثل « زبان اول تو زبان دوم من است » بسیار متفاوت است. خوشبختانه اگر با کسی دوست شوید که در دنیای امروز لهجة نامأنوسی دارد ,هیچ کس اعتراضی نمی کند , بلکه همه شما را تحسین می کنند که دست به کاری زده اید که متأسفانه همه فقط حرف آن را می زنند دوستی با افرادی از فرهنگ های مختلف درک و فهم را از دنیا گسترش می دهد. فرقی نمی کند که پوست شما سیاه , سفید, قهوه ای یا زرد باشد . دوستانی از رنگ ها و فرهنگ های متفاوت انتخاب کنید

/ 0 نظر / 21 بازدید