اصول خواندن چشم‌ ها

 

 

اگر می‌خواهید اطرافیان‌تان را بهتر بشناسید یا در نخستین دیدار ویژگی‌های شخصیتی طرف مقابل را بهتر پیش‌بینی کنید باید با اصول زبان بدن و به‌خصوص زبان چشم‌ها آشنا باشید


احتمالا این جمله را زیاد شنیده‌اید که به راحتی می‌توان با چشم‌ها حرف زد و چشم‌ها هیچگاه دروغ نمی‌گویند. بهترین دریچه به روح فردچشم‌ها هستند و از طریق آنها می‌توان بسیاری از مفاهیم و احساسات را به فرد مقابل انتقال داد، مفاهیم و احساساتی که هیچگاه نمی‌توان با کلمات به درستی منتقل‌شان کرد.

برای اینکه بتوانید زبان بدن اطرافیان‌تان را بخوانید اول از همه به چشمان آنها نگاه کنید، هیچ ارتباطی بدون چشم‌ها نمی‌تواند چندان موثر باشد (البته ارتباط چشمی را با زل زدن اشتباه نگیرید، همیشه زل زدن به افراد می‌تواند یک عمل کاملا بی‌ادبانه باشد) در انواع ارتباط‌های‌تان می‌توانید بیشترین چیزها را از چشم‌ها بفهمید پس با اصول خواندن چشم‌ها آشنا شوید.


 
وقتی در دنیای تصاویر غرق است

به سمت بالا نگاه کردن


معمولا وقتی افراد نگاه‌شان را به سمت بالا می‌برند در حال فکر کردن هستند، به‌خصوص زمان‌هایی که تصویری را در ذهن‌شان مجسم می‌کنند، حتی شاید بتوان گفت این حالت نشان می‌دهد فرد در ذهنش به‌دنبال تصاویر متفاوت می‌گردد. نگاه‌کردن از بالا به سمت چپ نشان می‌دهد فرد می‌خواهد یک خاطره را به یاد بیاورد، نگاه به بالا به سمت راست نشان می‌دهد که فرد می‌خواهد با قوه تخیل و تصور خودش تصویری را در ذهنش مجسم کند ( حتی گاهی با این روش می‌توان دروغگو را شناخت) البته باید دقت کنید که گاهی جهت‌ها ممکن است برعکس باشد اگر در جهت‌های درست شک دارید، می‌توانید او را امتحان کنید مثلا از او بخواهید که واقعه‌ای را که هر 2 می‌دانید به یاد بیاورد یا چیزی را تصور کند. گاهی هم به سمت بالا نگاه کردن می‌‌تواند نشان دهد که فرد کسل شده‌ است و در اطراف به‌دنبال یک چیز جالب می‌گردد.

 
زمانی که اعتماد به نفس ندارد

به پایین نگاه کردن


وقتی کسی به پایین نگاه می‌کند یعنی زمانی که به فرد مقابلش نگاه نمی‌کند می‌تواند نشانه مطیع بودن او باشد (در واقع او به شما می‌گوید من برای‌تان تهدیدی نیستم و کاملا به شما احترام می‌گذارم).

علاوه بر اینکه به پایین نگاه کردن می‌تواند نشانه مطیع بودن فرد باشد همچنین می‌تواند نشان دهد که فرد احساس گناه می‌کند. نگاه کردن به پایین به سمت چپ می‌تواند نشان دهد که فرد درحال حرف زدن با خودش است (اگر به لب‌هایش نگاه کنید شاید حرکت آهسته آن‌ها را ببینید) نگاه به پایین به سمت راست نشان‌دهنده این است که درون او پر از احساسات است.

البته در بسیاری از فرهنگ‌ها ارتباط چشمی چندان عمل پسندیده‌ای نیست و بنابراین افراد ترجیح می‌دهند هنگام صحبت‌کردن سرشان را پایین بیندازند تا به این وسیله احترام خودشان را نشان دهند.


در بسیاری از فرهنگ‌ها ارتباط چشمی چندان عمل پسندیده‌ای نیست بنابراین افراد ترجیح می‌دهند هنگام صحبت‌کردن سرشان را پایین بیندازند تا به این وسیله احترام خودشان را نشان دهند


 
وقتی تمایلش را پنهان می‌کند

کوتاه نگاه کردن


وقتی فردی خیلی اجمالی و زودگذر به چیزی نگاه می‌کند می‌تواند تمایل فرد را نشان دهد، مثلا وقتی شما خیلی کوتاه و زودگذر به در ورودی نگاه می‌کنید یعنی تمایل دارید زودتر اتاق را ترک کنید. وقتی کسی به شما نگاهی اجمالی و زودگذر می‌اندازد، نشان می‌دهد که تمایل دارد با شما صحبت کند و همچنین چنین نگاهی نشان‌دهنده نگرانی فرد درباره احساس طرف مقابل است به‌خصوص وقتی حرفی زده که ممکن است او را ناراحت کرده‌ باشد. همچنین این نگاه می‌تواند نشان‌دهد که فرد تمایل دارد به چیزی ممنوع نگاهی طولانی کند.


وقتی حوصله ندارد

غیر مستقیم نگاه کردن


بیشتر اوقات ما به اطراف‌مان به‌صورت مستقیم نگاه می‌کنیم بنابراین وقتی فردی به‌طور غیرمستقیم یا ازگوشه یا... نگاه می‌کند یکی می‌تواند به این نشانه باشد که می‌خواهد به نوعی از نگاه کردن به روبه‌رویش فرار کند یا اینکه در مقابلش چیزی وجود دارد که نظرش را جلب کرده است. اگر فردی فقط لحظه‌ای کوتاه با گوشه چشم به چیزی نگاه کند نشان می‌دهد فرد حواسش پرت است و به‌دنبال شناسایی اطراف یا چیزی جالب است، البته این نوع نگاه می‌تواند نشانه رنجش و ناراحتی نیز باشد (مثلا این‌که اصلا علاقه‌ای به شنیدن حرف‌های شما ندارم) نگاه از گوشه سمت چپ می‌تواند نشان دهد که فرد می‌خواهد صدای خاصی را به یاد بیاورد، نگاه از گوشه سمت راست نشان می‌دهد که فرد می‌خواهد صدایی را در ذهنش بازسازی کند. البته در افراد مختلف می‌تواند این حالت برعکس باشد و شما باید ابتدا فرد را امتحان کنید.وقتی در حال توطئه‌چینی است

مدام به چپ و راست نگاه کردن


وقتی چشمان فردی مرتب از یک سمت به سمت دیگر حرکت می‌کند، می‌تواند نشان‌دهنده حیله‌گری یا دروغگویی او باشد یعنی او به‌دنبال راه فرار است تا دیگران به هدف او پی نبرند.

همچنین وقتی فردی در حال توطئه‌چینی است مدام به اطراف نگاه می‌کند تا مطمئن شود که کسی به او نگاه نمی‌کند یا گوش نمی‌دهد.
نگاه توهین آمیز چگونه‌است


با دقت نگاه کردن


شاید بارها اتفاق افتاده باشد که با فردی برخورد کرده‌اید که مدام از بالا به پایین، شما را نگاه می‌کند، این می‌تواند کاملا یک عمل توهین آمیز باشد و نشان دهد فرد موقعیت خودش را بالاتر و مسلط‌تر می‌داند. در واقع او به‌طور ضمنی می‌گوید که من بسیار قوی‌تر از شما هستم، احساسات شما اصلا برایم مهم نیست و...

وقتی فردی به پیشانی طرف مقابل نگاه می‌کند و نه به‌خود او نشان‌دهنده بی‌علاقگی است. همچنین وقتی فردی نگاهش را از روی چشمان‌تان منحرف می‌کند، یعنی می‌خواهد بفهمد که در ذهن شما چه چیزی می‌گذرد.


وقتی چشمان فردی مرتب از یک سمت به سمت دیگر حرکت می‌کند، می‌تواند نشان‌دهنده حیله‌گری یا دروغگویی او باشد یعنی او به‌دنبال راه فرار است تا دیگران به هدف او پی نبرند
نگاه‌های عشاق

ارتباط چشمی طولانی


وقتی ارتباط چشمی از حد طبیعی طولانی‌تر شود، می‌تواند معناهای بسیار متفاوتی را برساند. وقتی ما با تمام وجود و تمرکز کامل به کسی گوش می‌دهیم ارتباط چشمی طولانی می‌شود. همچنین ما به افرادی که دوست داریم بیشتر نگاه می‌کنیم. تا به حال زیاد دیده‌اید که عشاق به‌مدت طولانی به هم خیره می‌شوند. همچنین وقتی کسی شما را دوست دارد مدام با نگاه به 2چشم ‌شما تلاش می‌کند متوجه شود آیا او را دوست دارید یا نه؟!


یک عمل کاملا طبیعی

قطع نگاه چشمی


یک ارتباط چشمی خیلی طولانی می‌تواند چندان خوشایند نباشد، بنابراین بیشتر ما هنگام صحبت کردن گاهی نگاه خود را منحرف می‌کنیم و سپس بازمی‌گردانیم. قطع یک ارتباط چشمی می‌تواند نشان دهد که فرد چیزی شنیده‌است که ترجیح می‌دهد، ارتباط چشمی خود را قطع کند، مثل این‌که توهین شنیده یا احساس کرده است که به نوعی تهدید شده است یا به نوعی رنجیده است. البته خیلی از اوقات فرد ارتباط چشمی خود را فقط به این دلیل قطع می‌کند که احساس می‌کند این ارتباط خیلی طولانی شده‌است یا چیزی جدید در اطراف حواس او را پرت کند.


مهم‌ترین بخش ارتباط

ارتباط چشمی برقرار کردن


نگاه کردن به چشمان یک فرد می‌تواند نشان‌دهنده چیزهای مختلف باشد از جمله این‌که او را تصدیق می‌کنید و نسبت به او علاقه دارید یا... و همچنین وقتی به چشمان طرف مقابل نگاه می‌کنید می‌توانید جهت نگاه او را تشخیص دهید و او را بهتر پیش‌بینی کنید. وقتی کسی به شما چیزی بگوید درحالی‌که شما به او نگاه نمی‌کردید و در اثر آن حرف با او ارتباط چشمی برقرار کنید یعنی او توانسته‌است کاملا توجه شما را به‌خود معطوف کند.


اگر قصد دارید کسی را متقاعد کنید ارتباط چشمی بسیار مهم است. اگر هنگام صحبت، شما به طرف مقابل نگاه کنید ولی او شما را نگاه نکند احتمالا حواس او جایی دیگر است حتی اگر حرف‌های شما را نیز بشنود. اگر قصد دارید نظر کسی را عوض کنید یا او را به چیزی تشویق کنید نخستین قدم برقراری ارتباط چشمی با اوست.


وقتی در حال ارزیابی است

نازک کردن چشم‌ها


وقتی کسی چشم‌هایش را باریک می‌کند نشان می‌دهد که می‌خواهد چیزی را ارزیابی و بررسی ‌کند. گاهی هم به‌دلیل این که چیزی را نادرست شنیده است این کار را می‌کند. گاهی نیز می‌تواند نشان‌دهنده شک داشتن فرد باشد یعنی به عبارتی می‌گوید من به درستی متوجه نمی‌شوم این چه معنایی دارد. گاهی نیز وقتی فردی دروغ می‌گوید، چشمانش را باریک می‌کند تا دیگران نتوانند مچ او را باز کنند.


اگر راحت نباشد

ارتباط چشمی خیلی کوتاه


وقتی فردی فقط چند لحظه کوتاه ارتباط چشمی برقرار می‌کند، نشان می‌دهد که احتمالا چندان راحت نیست و اعتماد به نفس چندانی ندارد. همچنین ممکن است در حال دروغ گفتن بوده و ترس از فاش شدن داشته‌باشد.

 اگر استرس داشته ‌باشد

پلک زدن


وقتی پلک می‌زنید، پلک مانند برف‌پاک‌کن ماشین چشم شما را تمیز می‌کند. اما گاهی این پلک‌زدن بیشتر می‌شود مثل مواقعی که فرد عمیقا در حال فکر کردن است یا استرس دارد، البته می‌تواند نشانه دروغ گفتن هم باشد. پلک زدن می‌تواند نشان‌‌دهنده نسبت 2 فرد نیز باشد، وقتی 2 نفر به‌خوبی با هم ارتباط برقرار کرده باشند با هم پلک می‌زنند، همچنین وقتی کسی به دقت به شما گوش می‌دهد زمانی پلک می‌زند که شما مکث کنید.

/ 0 نظر / 20 بازدید